Rajd Irlandii

Pierwsza eliminacja rajdowych mistrzostw świata w sezonie 2009 odbyła się w Irlandii. Była to druga edycja tego rajdu. Pierwsza miała miejsce w 2007 roku. Zarówno w 2007, jak i w 2009 roku na irlandzkich trasach triumfował Francuz Sebastien Loeb.

Baza rajdu znajduje się w Sligo (zdj. powyżej), mieście w północno–zachodniej Irlandii. Ciekawostką jest fakt, że odcinki specjalne biegną także przez Irlandię Północną.

W trakcie Rajdu Irlandii kierowcy ścigają się na asfaltowych trasach. Niemniej jednak ciasne i kręte drogi w górach otaczających Sligo potrafią sprawić kłopoty nawet najlepszym kierowcom. Kilka odcinków biegnie również przez wąskie, wiejskie drogi na których jazdę utrudnia zalegające błoto. Na tego typu trasach samochody muszą być o wiele lepiej przygotowane niż na gładkim asfalcie.

Przygotowanie specjalnego ustawienia jest niezwykle trudne, ale z pomocą może tu przyjść doświadczenie lokalnych kierowców. Pomimo ogromnych umiejętności kierowców klasy WRC, mają oni jeden poważny atut – znajomość tego typu tras, która może okazać się niezwykle istotna w walce o czołowe pozycje.