Rajd Finlandii - Neste Oil Rally Finland

Rajd Finlandii, zwany także Rajdem Tysiąca Jezior, figuruje w tegorocznym kalendarzu rajdowych mistrzostw świata jako jego dziewiąta eliminacja. Obecnie jego oficjalna nazwa to Neste Oil Rally Finland. Jest on organizowany wśród malowniczych, gęstych lasów w środkowej Finlandii. Jego trasa liczy sobie około 1700km i podzielona jest na 22 odcinki specjalne. Pierwsza jego edycja miała miejsce w roku 1951, zaś od 1990 jest on eliminacją rajdowych mistrzostw świata. Jest to także jeden z najpopularniejszych rajdów z cyklu mistrzostw świata.

Baza rajdu znajduje się w mieście Jyvaskyla, leżącym nad jeziorem Paijanne. Charakterystyczne szutrowe trasy ciągnące się wśród lasów, z dużą ilością hop sprawiają, że jest to dla kibiców niezwykle widowiskowy rajd.

Przez lata rajd ten był zdominowany przez skandynawskich kierowców. Dopiero w poprzednim sezonie wygrał tu Sebastien Loeb. Wcześniej jego triumfatorami byli między innymi: Marcus Gronholm – który wygrywał tu aż siedem razy, Markko Martin, Juha Kankkunen, Markku Alen, Hannu Mikola, Ari Vatanen, Timo Salonen, Timo Makinen, Simo Lampinen oraz Osmo Kalpala.