Rajd Cypru

Trzecią eliminacją tegorocznych rajdowych mistrzostw świata jest Rajd Cypru. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1970 roku. W latach 2000 – 2006 był eliminacją mistrzostw świata. W tym sezonie Rajd Cypru wraca do kalendarza najważniejszego cyklu rajdowego. Polskich kibiców na pewno zainteresuje fakt, że w 1997 roku na trasach Rajdu Cypru triumfowali Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski.

Baza rajdu znajduje się w mieście Limassol (zdj. powyżej), znajdującym się w południowej części wyspy oraz będącym drugim co do wielkości miastem na Cyprze. Jest ono także jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych tamże.

Odcinki specjalne prowadzą przez nierówne, szutrowe drogi, chociaż niektóre z nich odbywają się także na nawierzchniach asfaltowych. Rajd Cypru jest w tym sezonie jedynym, który jest połączeniem tak różnych tras. W pierwszym dniu kierowcy ścigają się na drogach asfaltowych, w drugim i trzecim na niemalże wszelkich możliwych rodzajach szutrów. Rajd ten jest także jedną z wolniejszych i trudniejszych eliminacji mistrzostw świata. Jego trasa wiedzie przez malownicze, choć niezwykle trudne drogi w górach Troodos.