Rajd Argentyny

Rajd Argentyny odbywa się rokrocznie od 1980 roku. Od samego początku jest on jedną z eliminacji rajdowych mistrzostw świata. Jego trasa liczy łącznie około 1450km, które podzielone są na 20 odcinków specjalnych.

Baza rajdu znajduje się w Villa Carlos Paz (zdj. poniżej), niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Cordoba u podnóża gór Sierra de Cordoba.

Trasa rajdu wiedzie przez drogi szutrowe. Jest to niezwykle spektakularny oraz wymagający dla kierowców rajd. Dzieje się tak za sprawą położenia odcinków specjalnych. Są one umiejscowione wysoko nad poziomem morza u podnóża And. Niezwykle widowiskowe dla publiczności są licznie umiejscowione na trasie przejazdy przez wodę.

Sceneria Rajdu Argentyny jest bardzo zróżnicowana. Odcinki specjalne wiodą niekiedy przez wielkie puste przestrzenie, by za chwilę przenieść się na ciasne, górskie drogi. Podczas rajdu istnieje wiele okazji do niezwykle szybkiej jazdy, mimo to kierowcy muszą być niezwykle ostrożni, gdyż każda niewielka nierówność może okazać się przyczyną uszkodzenia samochodu i nieukończenia rajdu.

Od roku 2005 na argentyńskich trasach nieprzerwanie dominuje Sebastien Loeb, wygrywając pięć jego edycji z rzędu.